Sympozjum naukowe o ssakach morskich w Gdańsku

Utworzono dnia 01.04.2019

W czwartek, 28 marca 2019r. czworo uczniów klasy Vb wyjechało do Gdańska by uczestniczyć w sympozjum naukowym zorganizowanym w ramach międzynarodowego projektu MARINE MAMMALS. Byli to uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce biologii – Olga Golis, Kinga Dobek, Szymon Wilk i Kacper Woś. Sympozjum, w którym uczestniczyli zostało zorganizowane przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i odbywało się na Wydziale Nauk Społecznych UG. Jego celem było zainteresowanie uczestników naukami ścisłymi poprzez przybliżenie im wiedzy o ssakach morskich. Sympozjum zaplanowane było na piątek, jednak fundacja opłaciła uczestnikom oprócz kosztów podróży także noclegi, dlatego skorzystaliśmy z pięknej, wiosennej pogody i spędziliśmy nad Bałtykiem trzy dni. Jazda pociągiem Pendolino ograniczyła czas potrzebny na przebycie tak długiej drogi i już w czwartek w godzinach popołudniowych mogliśmy rozpocząć zwiedzanie. Wybraliśmy Sopot, słynny nadmorski kurort, który zachwycił nas wspaniałym molem, uzdrowiskową architekturą i pięknym, zachodzącym słońcem. Drugi dzień rozpoczęliśmy od rozwijania naukowych pasji i udziału w sympozjum. Poznaliśmy bliżej foki i morświny, ich tryb życia, sposoby porozumiewania się i problemy jakie powoduje w morzu hałas i zanieczyszczenia. Poznaliśmy też działania Błękitnego Patrolu WWF i Stacji Morskiej UG w Helu mające na celu ochronę morskich ssaków. Późnym popołudniem udaliśmy się na spacer pełnymi zabytkowych kamieniczek uliczkami Gdańska. Najpiękniejsze zakątki Starego Miasta podziwialiśmy też z ogromnej karuzeli widokowej. Trzeciego dnia z samego rana odwiedziliśmy Park Oliwski oraz Archikatedrę Oliwską, najdłuższy kościół w Polsce znany z XVIII-wiecznych organów. Potem  była wizyta w największym polskim ZOO. Oprócz fok, które były przecież celem naszej naukowej wyprawy na drugi koniec Polski, wpadły nam w oko jeszcze dwa gatunki: pingwin – albinos, unikatowy na skalę światową dzięki swojemu śnieżnobiałemu upierzeniu oraz jedyne w Polsce orangutany – zwłaszcza jeden z nich, niezwykła artystka Raja malująca obrazy. Na zakończenie wyprawy odwiedziliśmy jeszcze położoną z dala od zgiełku miasta plażę w Jelitkowie. Marcowe słońce grzało tego dnia wyjątkowo mocno, dlatego odważnie zanurzyliśmy swe nogi z Bałtyku. W drodze powrotnej mieliśmy w pociągu wyjątkowe towarzystwo – piłkarzy Legii Warszawa. Drużyna mistrza Polski  jechała do Krakowa na mecz z Wisłą Kraków. Kacper, fan piłki nożnej, natychmiast rozpoznał wszystkich zawodników i szybko nawiązał z nimi rozmowę. Jego wiedza o drużynie zrobiła duże wrażenie na sportowcach, którzy zaprosili go nawet do swojego wagonu.

Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy, na długo jednak pozostaną wspomnienia niezwykłej, morskiej przygody….

U. Ch.

Sympozjum naukowe o ssakach morskich w Gdańsku - marzec 2019

Utworzono dnia 01.04.2019, 20:51

OPŁATA ZA STOŁÓWKĘ

KWIECIEŃ 2024 (20 dni tj.od 03.04.2024-30.04.2024)

Przedszkole  160 zł (60 zł śniadanie, 100 zł obiad)

Dodatkowo do kwoty podanej wyżej dzieci przedszkolne, które były da dyżurze w przerwie wiosennej od 28.03.2024 do 02.04.2024 r. za każdy dzień pobytu doliczone mają po 8 zł za dzień.

Szkoła   100 zł