INNOWACJA PEDAGOGICZNA „UCZYMY RATOWAĆ”

Utworzono dnia 17.06.2019

W naszej szkole w bieżącym roku szkolnym realizowana była Innowacja Pedagogiczna „Uczymy Ratować” napisana przez  Edytę Partyka i Annę Lis. Obejmowała ona dzieci z grupy „0” oraz uczniów klasy IB. Zajęcia były prowadzone jako dodatkowe po zakończonych lekcjach, jeden raz w tygodniu. Zajęcia zakończyły się Szkolnym konkursem Pierwszej Pomocy w którym wzięli udział chętni uczniowie. Podczas konkursu wykazywali się zarówno wiedzą jak też umiejętnościami praktycznymi.

Głównym celem innowacji było przygotowanie dziecka jak unikać sytuacji mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia oraz jak wezwać specjalistyczną pomoc i udzielić pomocy innym osobom będącym w sytuacji zagrożenie życia lub zdrowia. Zapoznanie uczniów z podstawową wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wykształcenie postawy gotowości niesienia pomocy innym.
Problematykę podjętą w programie innowacyjnym zgrupowałyśmy w kolejnych obszarach tematycznych:
1) Podstawowe czynności ratujące życie:
- bezpieczeństwo ratownika w miejscu wypadku
- sprawdzanie przytomności
- wzywanie pomocy, numery alarmowe, przekazywanie istotnych informacji
- sprawdzanie oddechu
- pozycja boczna ustalona
- oddechy ratownicze
- uciskanie klatki piersiowej
- łańcuch przeżycia
2) Apteczka pierwszej pomocy:
- wyposażenie apteczki
- przeznaczenie środków opatrunkowych i leków
- świadomość, że nie można samodzielnie zażywać leków

Każdy człowiek, duży lub mały, może być świadkiem wypadku, nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie. Może to dotyczyć zupełnie obcej osoby, znajomego lub członka rodziny. Od tego czy znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział, co robić, nie straci głowy i bez wahania zacznie pomagać, może zależeć nasze życie. Aby pomóc, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Im więcej ludzi będzie posiadało umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, tym więcej osób zostanie uratowanych, ocali życie. Udzielenie pierwszej pomocy jest nie tylko naszym moralnym obowiązkiem, ale również obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Prostych czynności ratujących życie może nauczyć się każdy, warto więc rozpocząć taką naukę już w wieku kilku lat. Mamy nadzieję, że nabyta wiedza i umiejętności dadzą naszym uczniom na równi z dorosłym, możliwość niesienia pomocy czy szybkiego powiadomienia odpowiednich służb.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „UCZYMY RATOWAĆ”

Utworzono dnia 17.06.2019, 08:54